Samarbeid om sikker kystseilas

I dag signerte Kystverket og Hurtigruten avtale for et gjensidig samarbeid om å opprettholde og videreutvikle kompetanse i kystseilas.
– Det er svært positivt at vi har fått i stand denne avtalen, sier avdelingsdirektør for Sjøsikkerhet i Kystverket, Arve Dimmen.
– Hurtigruten er en sentral aktør på norskekysten. Og våre loser har spesialkompetanse på navigasjon i sine områder. Avtalen vi nå har fått i stand er nyttig for begge parter.
Samarbeidet skal gi Kystverket en forutsigbar tilgang til oppseiling av loser og losaspiranter på Hurtigrutens fartøy, samtidig som Hurtigruten får kvalitetssikret sine navigatørers kompetanse.
Avtalen sikrer Kystverket forutsigbar tilgang til å arrangere oppseilingsprøve for loser og losaspiranter på Hurtigrutens skip. Slik legges det til rette for at loser kan vedlikeholde eller utvide sine sertifikat og at losaspiranter skal kunne få nytt sertifikat.
Samtidig legger avtalen til rette for kompetanseoverføring mellom losene og Hurtigrutens navigatører, og Kystverket er med og kvalitetssikrer deres kompetanse.
– Vi er svært opptatt av at Hurtigruten skal bidra til Sikker seilas langs norskekysten. Derfor driver vi egen opplæring av våre navigatører. Samarbeidet med Kystverket gir vårt arbeid med navigatørenes kompetanse et kvalitetsstempel, sier Herodd Widding, bemanningssjef i Hurtigruten.
Fakta
Kystverket har 292 loser som loser skip innenfor sine sertifiserte strekninger langs norskekysten.
Lostjenesten er organisert av Kystverket. Den er brukerfinansiert, og er tilgjengelig 24 timer i døgnet, året rundt.
Hurtigruten har 35 anløpssteder og 11 skip som går i trafikk langs norskekysten hver dag, året rundt. Omkring 90 navigatører har sitt virke på Hurtigruten.
Siste nytt
-
– Klare tilrådninger
– Nå setter vi oss grundig inn i rapporten, og ser på de sikkerhetstilrådingene som Statens havarikommisjon for transport (SHT) kommer med. Det er viktig at vi får gjennomført tiltak som vil bidra til å unngå ulykker av den typen som inntraff 8. november i fjor, sier kystdirektør Einar Vik Arset.
-
Høringsforslag til losavgifter og sikkerhetsavgifter i 2020
Etter en periode med moderat justering i losavgiftene, foreslår Kystverket i høring om sektoravgifter for 2020 en økning i losavgiftene på 4,3 prosent. Sikkerhetsavgiftene foreslås redusert for tredje året på rad, ned 2,7 prosent i 2020.
-
Nytt sommertokt med Gamle Oksøy
Tradisjonen tro er Kystverksmuseas eget museumsskip Gamle Oksøy på tokt langs kysten nå i sommermånedene. Hovedformålet med turen i år er å forberede lostjenestens 300 årsjubileum i 2020.
-
Kystverket møtte bransjen
Kystverket inviterte en rekke ulike bransjeorganisasjoner til en samling ved hovedkontoret i Ålesund 24 juni. I en heller hektisk hverdag var det godt fremmøte av de aller største interesseorganisasjonene i nærskipsfarten.
-
Lite olje i blåskjell etter fregatthavari
Oljeforurensningen fra KNM Helge Ingstad har ikke spredt seg ut over et større område. Forskerne fra Havforskningsinstituttet (HI) forventer at miljøtilstanden blir normalisert i løpet av kort tid.
- Gå til nyhetsarkiv