Vardø fyrstasjon ligger i det fredede fuglereservatet på Hornøya i Vardø kommune. Fyrstasjonen er utstyrt med et dieseldrevet aggregat for å kunne holde kritisk drift i gang. Den 28. januar viste Kystverkets fjernovervåking av tanknivået et større forbruk enn normalt. En lokal entreprenør ble kontaktet og dro 29. januar ut på fyrstasjonen der de fastslo feil på anlegget og reparerte denne.
Etter reparasjonen startet entreprenøren, på oppdrag fra Kystverket, opprydding og skadebegrensning med utstyr Kystverket har i beredskap på fyrstasjonen. Forurensningen ble samlet opp med pumpe, oppsamlingskluter og oppsamlingsbark, mens snø og løs is med diesel ble samlet i sekker. Basert på rapporten fra den lokale entreprenøren varslet Kystverket om utslippet til 110-sentralen om morgenen 4. februar.
Kystverket sendte en søknad om å få bruke helikopter i forbindelse med opprydding og skadebegrensning etter diesellekkasje på fyret til Vardø kommune via epost 6. februar. Tillatelse ble innvilget 9. februar.
Lekkasjen er estimert til om lag 800 liter diesel. Noe av dette var innendørs og resterende var utendørs og i tidligere nedgravde oppsamlingskummer. Utslippet var utendørs avgrenset til arealet ved maskinhallen. Kystverkets anslag er at det aller meste nå er samlet opp.
Det er gjennomført en rekke tiltak for å rydde opp forurensningen før hekkesesongen og forhindre at dette skal skje igjen. Det er naturlig å evaluere hendelsen, varslingen og oppryddingsarbeidet i etterkant i samråd med statsforvalteren, som i dette tilfellet har rollen som tilsynsmyndighet, og Vardø kommune som forvalter og er vernemyndighet for naturreservatet.
Statsforvalteren var nylig på befaring på stedet. Kystverket vil samarbeide med dem i tråd med deres anbefalinger og pålegg etter befaringen. Så snart disse er klare, vil vi involvere Vardø kommune og Kystverkets egne ressurser innen miljøberedskap for å være sikre på at vi har gjort det vi kan for å begrense skaden.
Rydder opp dieselutslipp på Vardø fyr

Om lag 800 liter diesel lekket tidligere i vinter ut på Vardø fyrstasjon. Som ansvarlig forurenser har Kystverket gjort en rekke tiltak for å rydde opp forurensningen før hekkesesongen og forhindre at dette skal skje igjen.